Evde İmalat: Temizlik Ürünleri


Blog yazmayı bırakıyorum, bırakıyorum deyip bir tülü bırakamayan kızdan yüzsüzce bir merhaba! Yine ben  :) Perhizi, lahana turşusunu falan bir kenara bırakıp beni çokça heyecanlandıran yeni köşeme buyur ediyorum sizleri: "Evde imalat". Bundan böyle bu konu blogumun daimi köşesi olsun dedim ve hızla bir girişle denediğim ilk üç tarifi sizlerle paylaşmak istedim. 

Tariflere geçmeden önce evde imalat köşesinin amacı ve prensipleri hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum:

1- Piyasadaki  ürünlerin muhteviyatı hakkında detaylı bilgi vermeyi amaçlamaz. Zira blog sahibi kimyager değildir. Hatta sayısal-2 terktir :-D

2- En doğalını bulacaksınız diye sizi Kaf Dağı'nın ardına malzeme aramaya yollamaz.

3- Aynı zamanda şip şak çözümler üretmeyi de amaçlamaz. 

4- Hayatından kimyasal katkılı ürünleri mümkün olduğunca çıkararak doğala yönelen, dışa bağımlılığını azaltma gayretinde olan kendi halinde bir hatun kişisinin sağda solda görüp denediği tarifleri içerir.

Gelelim hayatımdan çıkan ürünlere ve yerlerine neleri ikame ettiğime:

1- Çamaşır yumuşatıcı

Evimdeki o mis kokulu yumuşatıcı kutusunu bilin bakalım ne ile değiştirdim? 
El-cevap: Temizlik sirkesi şişesi.
Aaa çamaşırlar sirke kokmuyor mu?
Çamaşır makinesinin kapağını açınca bir miktar koku alıyorsunuz ancak çamaşır kurduğunda koku tamamen kayboluyor.
Çamaşırlar zarar görmüyor mu?
Aksine, sirkenin rengi sabitleme özelliği olduğundan renkliler daha canlı görünüyor. 
Gerçekten yumuşatıyor mu?
Her çeşit havlu konusunda garanti veremem. Zaten yumuşatıcı ile bile yıkansa bazı havlular bir süre sonra en bebeksi cildi bile eşek derisine çevirme potansiyeline sahip oluyor. Onun haricinde normal yumuşatıcıya nazaran bir fark göremedim.

Kullanımı: Yumuşatıcı gözüne bir Türk kahvesi fincanı temizlik sirkesi koyarak sentetik kokulu, elinizi kıyafete attığınızda içinizi bir tuhaf eden o kaygan histen kurtulabilirsiniz.

Yeter ki içim rahat etsin ben biraz daha uğraşırım derseniz;
-1 yemek kaşığı karbonatı az miktar sıcak su ile eritin. 
-Üzerine 1 Türk kahvesi fincanı temizlik sirkesi ekleyin.
-Tüm karışım bir 1 su bardağına tekabül edecek şekilde üzerine ılık su ekleyin.
-Üzerine 8-10 damla sevdiğiniz bir uçucu yağ ekleyin.
İşte,bir üst model yumuşatıcınız hazır!

2- Bulaşık makinesi parlatıcı

Makinenizin parlatıcı gözünü dolduracak kadar temizlik sirkesi ekleyin. Bittikçe aynı işlemi tekrarlayın :-D Evet, bu kadar. Daha fazla uzatamadım ne yapayım.
Cam mutfak ürünleri gayet berrak şekilde makineden çıkıyor. Koku meselesine gelirsek çamaşır makinesinde yaşanan sorun ile hemen hemen aynı. Ama merak etmeyin onun da çözümü hemen aşağıda.

3- Bulaşık makinesi kokusu

Çatal, kaşık sepetine konulacak yahut bardak tellerine takılacak limon ve turunçgil kabukları hem sirke kokusunu bertaraf edecek hem de bardak ve çatal-kaşık grubuna parlaklık kazandıracaktır.

Benim küçük imalathanemde üretim bu haftalık böyle. 3 kimyasal hayatımdan çıktı bile. Daha sade, daha doğal bir yaşama hep beraber adım atabilmek dileğiyle. Parlak fikirlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın! :)
7 yorum:

 1. Öncelikle hoşgeldin sefalar getirdin Ve ne güzel bir fikir ile ve paylaşımla geldin sen öyle :)) Şahaneymiş valla yarın denemeye başlıyorum özellikle bulaşık makinesi için deneyeceğim :) Seni yeniden görmek çok güzel :) Yeni fikirlerini bekliyorum sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum :)
   Denedin mi bu arada?
   Yorumlarını bekliyorum :)

   Sil
 2. hoş ve faydalı bilgiler için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Ben de bir süredir deterjan kullanmadan, kendim üreterek bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Çamaşırlarımı sabun rendesi, karbonat, çamaşır sodası karışımıyla yıkıyorum. Beyazlar ve renklilerde karışım oranları farklı tabii. Ama bulaşık deterjanı için bir alternatif bulamadım. Memnun kaldığınız bir şey varsa onu da paylaşın lütfen :) Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle özverili insanlarla karşılaştıkça nasıl mutlu oluyorum bilseniz... Elimdeki bulaşık deterjanı bittiğinde ben de alternatif bir deterjan üreteceğim inşallah. Buraya muhakkak yazarım. Sevgiler

   Sil
 4. Merhaba blogunuzu yeni keşfettim ve artık takipteyim :)
  Bana da uğrarsanız çok sevinirim...

  YanıtlaSil