Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı - Kadir Aydemir


Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı / Kadir AYDEMİR
Yitik Ülke Yayınları
263 sayfa
İsmi ilgimi çeken bu kitapla tanışmam Sevgili Kozmo Kitap ile yaptığımız kitap değiş tokuşu sayesinde oldu. Yer yer obsesyon derecesinde oldukça tuhaf alışkanlığı olan biri için okuması riskli bir kitaptı diyebilirim. Zira takıntılarıma yenileri eklenebilirdi :) Kitap, adından anlaşılacağı üzere birçok farklı meslek grubundan insanın onlarca tuhaf alışkanlığına yer veriyor. Hepsi 1, 1 buçuk sayfayı geçmeyen kısa hikayeler. Dikkat gerektirmeyen, çerezlik yaz kitaplarından. Okumak isteyenler yorum bırakırsa takas yapabiliriz ;)

Heybeme Kalan Kelimeler...

*Yetişkinliğe doğru adım attıkça, bir yandan toplumsal koşulları kendimiz için elverişli hale getirme savaşı verirken, bir yandan da fark etmeksizin o koşullara esir olur gideriz. Kazandığımız tüm alışkanlıklar; içinde dolaşıp durmayı tercih ettiğimiz ama sadece bize ait birer hapishane gibi...


*İnsanoğlu belirsizlikten öyle nefret eder ki; Tanrı'yı dinlerin, aşkı kalbinin, düşünceyi beyninin içine sığdırır. İnsanın sınırlara ihtiyacı vardır.


*Neden aşık olurum? Yalnızlığımı alır çünkü tek başına gecelerde. O bilmese de gölgesi bana gelmiştir. Gölgesiz kılarım aşık olduğum kişiyi. Tutsak ederim gölgesini. Fark ettiğinde aşık olduğum, gölgesizliğini aramaya başladığında kırıntılar atarım toprağa ki takip edip beni bulsun.

  Farkına varmazsa gölgesizliğinin, salarım gölgeyi ışığa, yok olur.


*Alıştığınız şey her ne ise o da size alışmışsa haliniz harap demektir!


* Herkes hiç olmadıkları yerlere gitmek isterken ben kendime gelsem yeterim.


*Uyku dinlenmek içinse huzurludur, diğer türlüsü yalnızca yaşamı acımasızlığını kaçıştırır.


* Alışkanlıklar daima korkutur beni. Düşün ki ben yaşamaya bile alışkın değilim.Kendimi kendime alıştıramadım yıllardır.

Alıcılarıma Takılanlar

*Charlie'nin Çikolata Fabrikası
*Koleksiyoncu - John Fowles
*Tuhaf kelimesi Arapça armağan kelimesinin çoğuluymuş.


3 Temmuz 2016
22:57
Ankara

9 yorum:

 1. Kadir çok sevdiğim bir arkadaşımdır adını görünce çok mutlu oldum. Sonsuz Unutuş'u tavsiye ederim kendisinin çok güzel bir kitabı. Bu yazını ona da yolluyorum şimdi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, ben de instagramdan paylaşmıştım :)

   Sil
 2. *Alıştığınız şey her ne ise o da size alışmışsa haliniz harap demektir!
  Bu alintiyi çok beğendim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıştıklarımıza dikkat etmeli :)

   Sil
 3. Güzel bir kitaba benziyor. Fakat heybene takılan bir cümleye takıldım kaldım..

  İnsanoğlu'nun belirsizlikten hoşlanmadığını dile getirmiş yazar. Bu düşünce kesinlikle doğru fakat insanın sınırlara ihtiyacı olduğu öyle değil..

  Elbette insanoğlu sınırlı ve sinirli bir varlık :) Bu nedenle her eylemini sınırlayarak yapmak zorunda. Sırf bu yüzden Aşkın olan Yaratıcıyı görme eylemi bizzat Yaratıcısı tarafından engellenmiş bir varlık insan. Bununla birlikte O, sınırsızlığa ve sonsuzluğa özlem duyan da bir varlık. O, özlem duyduğu vuslatının karşılığını da ahiret yurdunda bulacak elbet. Yalnız mükafat sınırsız olacak ama belirsiz olmayacak.. Çünkü İlahi senaryo Mutlu Son'suz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu alıntıyı yaparken senin kadar irdelememiştim.
   Yorumuna katılmamak elde değil, sen eleştirinin hakkını vermişsin :)

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Neşeli dostum, önerilerini bekliyorum :)

   Sil
 5. * Herkes hiç olmadıkları yerlere gitmek isterken ben kendime gelsem yeterim.

  Ne kadar doğru :)

  YanıtlaSil