Asr Suresi Tefsiri - Aksekili Ahmed Hamdi

Asr Suresi Tefsiri
Asr Suresi Tefsiri - Aksekili Ahmed Hamdi
DİB Yayınları
131 sayfa

Asr Suresi, İnşirah Suresi'nden sonra en çok sevdiğim ikinci sure olsa gerek. Bu ilahi kelamı hakkıyla anlayabilmek adına 3. Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Hamdi Akseki'nin sadeleştirilen tefsirini görür görmez edinmek istedim. Prestij baskı oluşu mana anlamıyla zaten güzel olan kitabı bir de biçimsel bir güzelliğe büründürmüş. Yazarın da ifade ettiği gibi bu eser daha çok vaaz üslubuyla kaleme alınmış. Bu nedenle yer yer tekrara düşülmüş. Ancak, İslam'ın özünü veciz şekilde dile getiren bu surenin emrini hafızamıza nakşedebilmek için kanaatimce ne kadar tekrar edilse az olurdu.

 Asr Suresi Meali
Bilmillahi'r-Rahmani'r-Rahim
1-3 'Asr'a kasem ederim ki, (kuşkusuz) insan muhakkak hüsran ve ziyandadır; ancak iman edip salih ameller işleyen ve birbirlerine hakkı tavsiye eden, birbirlerine sabrı tavsiye eden kimseler ziyanda değildir.

* "Kur'an'dan yalnız bu sure nazil olmuş olsaydı, insanlar için yeterli olurdu. İnsanlar yalnız bu sureyi düşünselerdi, kafi gelirdi. Bu sure, Kur'an'ın ilim ve maksatlarının tümünü kapsamına almıştır." (İmam Şafii)

*Ashab-ı kiramdan ikisi bir araya gelince bu sureyi biri diğerine okumadan, diğeri ise ona selam vermeden ayrılmazlarmış. Ashab-ı kiramın bu ayetlerinin sırf tebrik için olduğunu düşünenler hata etmişlerdir. Hiç şüphe yok ki Ashab-ı kiram'ın bundan maksatları yalnızca tebrik değil, aksine bu surenin ihtiva ettiği manaları, özellikle hakkı ve sabrı tavsiye etmeyi karşısındakine hatırlatmak, bu şekilde ayrılmadan önce şayet arkadaşının hayra dair bir tavsiyesi varsa onu dinlemek, kendisine tavsiyede bulunmasını sağlamaktı.

*İnsanda tuhaf bir halet-i ruhiye vardır:
...Hayır ve iyilik namına ne varsa hepsini kendisinden önce geçmiş olan zamana verir. Kötülük, kusuru, şer namına ne varsa onları da bulunduğu zamana yükler.Halbuki düşünün bir kere: Zaman niçin kötü olsun? Zaman hep aynıdır; yüz sene önce ne ise bugün de odur. Zamanda, ayda, yılda, günde... kısacası üzerine yemin edilen eşyaların birinde şer (bulunduğunu) vehmetmek büyük bir hatadır.İyilik ve kötülük zamanda değil, insanların kendilerindedir.

*Salih amellerle sonuçlanmayan bir tasdik, nefsi itaat mertebesine çıkmamış olan bir iman, hakiki bir iman değildir.

*Hakk'ı tavsiye edebilmek için, ahlaki meziyetlerden olan cesaret ve şeceatin, tavsiye edilen hakkın kabul edilebilmesi için de insaf ve tevazunun bulunması şarttır. Bu durumda "birbirlerine hakkı tavsiye edenler" ibaresi, ahlakın en önemli esaslarını içermektedir.

*Sabır, "aklın ve şeriatın gerektirdiği şeyler üzerinde nefsi tutmak (haps) yahut bu ikisinin menettiği şeylerden alıkoymaktır".

*Belaya her mümin, nimete ise ancak sıddıklar (özü-sözü dosdoğru olanlar) sabredebilir.

*"İnsanlar öteden beri saadeti aramışlardır, aramaya da devam etmektedirler. Fakat ulaşmak istedikleri hedeften (hakk ve hakikatten) hiçbir zaman şimdiki kadar uzak değildiler". (Max Nordou)


Alıcılarıma Takılanlar

*Dini Felsefi Sohbetler - Süleyman Hayri BOLAY/ DİB Yayınları

3 Haziran 2016
17:11
Ankara

12 yorum:

 1. Asr suresi beni çok etkiler ve sorumluluğumuzu bin kat daha arttırır ve bizi uyarır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keske hakkiyla yerine getirebilsek emirlerini...

   Sil
 2. Bu güzel kitabı tanıttığın icin tesekkürler. En yakın zamanda Diyanet işlerinin standında bulabilirsem alacağım. Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Almak isteyecek kadar ilgi uyandirdiysa yazim, ne mutlu:) Umarim en kisa zamanda denk gelir. Sevgiler:)

   Sil
 3. Canım sen Hz.Fatıma anamızın hayatı kitabını okumuşmuydun?İnşallah o kitabı alacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi yazarinkini canim? Hz. Fatima ile ilgili bir kitap okuyamadim henuz.

   Sil
 4. Asr Suresi'nin kısa tefsirini Nouman Ali Khan'dan dinle bence.
  Link veriyorum:
  https://www.youtube.com/watch?v=RpMGTT4nAiA çok seveceğine eminim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kisa zamanda dinleyecegim. Cok tesekkurler:)

   Sil
 5. Gerçek manada ilmi arayanların bakacağı bir güzel kitap...

  YanıtlaSil
 6. aidin salih adlı bir kitap alacaktım bunu da alırım işallah öğrenmek istediğim konular :)

  YanıtlaSil
 7. kart etkinliğini duyurcaktım ama kaçırmışım ya özür. bak bişi yaptığında söle bana daha önce de duyurayım taam mııı amaaaa :)

  YanıtlaSil