Hobini Anlat #3 - Keçe Çalışmalarına İlişkin Püf Noktalar

Merhabalar, 

Öncelikle bana bloğunda yer verdiği için Esra'ya çok teşekkür ediyorum.
Kendindem bahsedeyim biraz, Esen ben, hobicigeldihanim bloğunun sahibi. 44 yaşındayım, iki çocuğum var, çalışıyorum, aynı zamanda da yüksek lisans yapıyorum. Arta kalan zamanlarda da değişik alanlarda yaptığım el işleriyle meşgul oluyorum.

Keçeye;  2011 yılında 10marifet internet sitesi sayesinde başladım. Koruncuk Vakfı yararına
düzenledikleri  kermes için işlediğim kanaviçe panoma teşekkür için hediye ettikleri keçe kiti 
sayesinde. Hiç aklımda olmayan bir alanken, “hediye edilenler ziyan olmasın, ne yapabilirim acaba 
bunlarla?” diye düşünürken,  keçe dünyasına girmiş oldum :)  Bu konuda ilk danıştığım, keçe 
konusunda usta sevgili Mehtap Kaya’ya da buradan çok teşekkürler… 


İlkin kızım ve oğlum için keçeden isimlikler yaptım. Çok amatörceydi, dikişleri eğri büğrü ama hala 
saklıyorum onları, nereden nereye geldiğimi onlara bakarak anlıyorum. Diyeceğim o ki, keçe zamanla ustalaşılan bir malzeme. Dikişinden, kesimine, yeni tasarımlara, hepsi zamanla iyileşen, güzelleşen bir alan. 


Keçeyle ilgili yapılabilecek şeyler çok çeşitli, tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Benim keçe 
konusundaki ilham kaynağım baştan beri Pinterest! Öyle güzel örnekler, tasarımlar var ki, hayranlıkla izliyorum yapılanları.  Sevdiğim bir desenin çıktısını alıp, yaptığım işlere aplike ile uyarladığım çok oldu. 


Keçe konusunda hiç eğitim almadım, kursa gitmedim, çok amatörce başladım. 4 yıldır çalışıyorum 
keçeyle ama sanıyorum beni bu kadar sevmesinde (benim de onu elbette) dikişe yatkınlığımın payı 
büyük, bir de sanırım sanatçı ruha sahip bir burç olan Terazi burcundan olmamın :)  Annem terziydi benim. Ortaokul dönemlerinden itibaren, kalıp çıkararak, sürfile yaparak, baskı 
yaparak, bir yandan da yetişmişim sanırım farkında olmadan. Etamin, kanaviçe, örgü, dantel hep vardı hayatımda, bazı dönemler daha yoğun olmak üzere ama bütün bu saydıklarımı keçeyle birleştirmem, yeni yeni şeyler tasarlamam üretmem, 40’tan sonra başladı. 
Diyelim cüzdan yapacağım keçeden, hemen üstünü hazırladığım yakma çiçeklerden biri ile süslemek, yaptığım çantaları, dantel oyalarla, tığı işi motiflerle, boncuklarla bezemek çok zevkle yaptığım bir şey. Bütün bunları yaparken dediğim gibi Pinterest’ten ya da mağazalarda gördüğüm herhangi bir üründen ilham almakla beraber -ilk zamanları saymazsak- yaptığım ürünlerin neredeyse tamamı benim hayal gücümün eseri. Yapılanın üstünden gitmek yerine, kendim tasarlamak, yeni bir şeyler ortaya çıkarmak çok daha zevk veriyor. 


Malzemelerimden bahsedeyim biraz:
- Kalın keçe kullanıyorum ama maalesef alerjimden dolayı yerli keçeyle –çok istememe rağmen- çalışamıyorum. İnce keçe kullandığım yerler de oluyor ama çok çok az. Kalın keçe dayanıklılık açısından, tüylenme açısından, yapılanların kalıplı durması açısından çok daha kullanışlı. 
- Dikişleri battaniye dikişi yöntemi ile yapıyorum çoğunlukla. 8 numara Domino ip kullanıyorum, keçenin rengine uygun şekilde.
- Singer dikiş makasım var keçeyi düzgünce kesmek için, annemin dikiş dikerken kullandığı makası gibi :) 
- Nakış makasım var, ince uçlu.
- Sabun olmazsa olmazlardan, kalemle çizmek yerine çoğu zaman sabunla çiziyorum keçeyi.
- Dikiş iğnelerimi keçeye başlarken “keçe iğnesi” diye almıştım tuhafiyeden ve hala onları kullanıyorum. Ne çok büyük, ne çok ince, keçeye kolay batan, kullanışlı iğneler. 
- Sıcak silikon tabancası keçe yapıştırmak için mutlaka lazım olan bir malzeme. Kalın silikon çubuklarından stokluyorum bol bol ;)
- Kargaburun da en çok kullandığım malzemelerimden, yaptığım çanta ve cüzdanların kapak kısımlarında kullandığım mıknatıslı çıtçıtların arkalarını bükmek için gerekiyor. Bazen de yapma çiçeklerin sap kısımlarını kesmek için.
- Kurdele, dantel, desenli kumaşlar, inci, düğme, boncuk vs. 
- Uzun tahta cetvel var bir de kullandığım. 
Aklıma gelen malzemeler bunlar.  Bir de kalıpsız çalışamıyorum ben. Kartona yapıştırdığım kalıplarla çiziyorum keçeyi ilkin. 


Son dönem keçeyle ilgili yaptıklarıma örnekler vereyim dilerseniz. 
Keçe nazarlıklar, magnetler, duvar süsleri, çantalar, cüzdanlar, tablet-telefon kılıfları vs. :) Hatta 
çocuklara oyuncaklar, oyun halıları, yani aklınıza gelebilecek pek çok şeyi keçe ile yapmak mümkün. 
Yeter ki hayal gücünüze izin verin… 

Dilerim hobilerinize ayıracak vaktiniz ve malzeme için nakdiniz bol olsun :) 

Not: Atladığım, unuttuğum konular varsa, yorumlardan yanıtlayabilirim. 

Sevgiler…

8 yorum:

 1. Esen Hanım, blogumun olmadığı dönemlerden beri 10marifet sayesinde çok uzun zamandır takip ederim çalışmalarınızı. Gün geldi sizin gibi cana yakın bir bloggerı blogumda da ağırlamak nasip oldu işte :) Ne de güzel oldu! Beni kırmayıp keçeye dair püf noktalarınızı, yaptığınız güzel işlerin fotoğraflarını blogumda paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ellerinize, emeklerinize sağlık. Hepsi birbirinden güzel, ilham alınası, orijinal çalışmalar. Keçeye merak duyan hobiseverlerin çok istifade edeceğine eminim. İnceliğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim Esracım, asıl ben teşekkür ederim beni misafir ettiğin için �� Umarım faydası olur anlattıklarımın, umarım bu işe heveslenip de cesaret edemeyenlere ilham olur yaptıklarım �� Çok sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Neler neler yapmış maşallah :) ayrıca ipuçlarını da not almalıyım sanırım :) ben de kitap kılıfı falan yapıyorum bazen kendime :)

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel işler yapıyorsunuz. Ben de yaptığım çoğu el becerisini kursa gitmeden yaptim.Biraz araştırıp akıl yürütünce güzel işler çıkarıyorsunuz. Keçeden çok güzel şeyler yapılıyor. Ben de çok severim.

  YanıtlaSil
 5. Takipçinim Esencim ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 6. Harika çalışmaları var sevgili Esen'in gerçekten.Keçe uğraşması çok keyifli bir alan zaman zaman ben de oynarım bilmeyenler öğrenmek isteyenler için çok faydalı bir yayın olmuş ikinize de teşekkür ve tebriklerimi gönderiyorum canlar.sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ezem ruveyda, nasıl teşekkür etsem :) çook sağol, sevgiler ❤️

   Sil
 7. Bi Poşet Kitap, sevdicann ve meldacığım :) Çok teşekkürler hepinize, çok sevgiler :)

  YanıtlaSil